muzeum regionalne & Agroturystyka

|

Beskidzki Haft krzyżykowy - podsumowanie zadania.

17.12.2020

Beskidzki Haft krzyżykowy - podsumowanie zadania.

Dobiega końca projekt realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" dofinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie "Beskidzki haft krzyżykowy" trwało od czerwca do grudnia 2020 r., a jego celem była nauka tradycyjnego haftu krzyżykowego, który zdobi elementy strojów górali w Beskidzie Śląskim. W szkoleniu, które prowadziła mistrzyni haftu Weronika Łacek z Jaworzynki, brało udział 20 kobiet, dziewcząt. Ostatecznie grono to zawęziło się do 12 osób. Wszystkie uczestniczki systematycznie zaznajamiały się  z tematyką haftu - począwszy od poznania strojów ludowych górali istebniańskich i ich haftowanych elementów, dalej przez bogate wzornictwo i motywy zdobnicze i wreszcie kończąc na samodzielnie wykonanych motywach zdobniczych.

Podczas warsztatów, które odbywały się dwa razy w tygodniu, uczestniczki wykonały kolejno: proste elementy wzorów, znaczek do męskiej koszuli noszonej dawniej do codziennych zajęć, lymieczki i obójek do kobiecej bluzki tj. kabotka, zoniedrzi i lymce do męskiej koszuli noszonej odświętnie. Podczas szkolenia odbywała się jednocześnie nauka haftu dwustronnego, który w tradycji zdobił chusty oczepinowe mężatek. Umiejętność tę, dzięki szkoleniu, opanowały 3 hafciarki z gminy Istebna. Wszystkie powstałe na warsztatach prace prezentujemy na wystawie on-line.

Zadaniu towarzyszyła także nauka zakładania czepca i chust oczepinowych, które według tradycji ubierają na różne uroczystości góralki istebniańskie. Dwa takie spotkania odbyły się w miesiącu wrześniu wnaszym muzeum oraz u partnera projektu, tj. w Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie. 

Ostatnim elementem zadania jest folder "Haft krzyżykowy w stroju górali śląskich", w którym opisaliśmy historię haftu krzyżykowego na ziemi istebniańskiej. W folderze znajdziemy także  wzory do poszczególnych haftowanych elementów tradycyjnego stroju ludowego górali śląskich. Publikacja zawiera także instrukcję haftu, dzięki której umiejętność wyszywania tradycyjnym ściegiem może zdobyć każdy chętny. Folder dostępny jest w naszym muzeum i zapraszamy do jego nabycia!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za udział w szkoleniu. Gratulujemy wytrwałości i cieszymy się, że tradycja haftowania w Trójwsi Beskidzkiej jest kontynuowana. Szczególne podziękowanie kierujemy do Weroniki Łacek, która prowadziła naukę haftu krzyżykowego i dzieliła się swoją wiedzą oraz wyjątkowymi umiejętnościami.

Wielkie podziękowania dla Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za dofinansowanie tego bardzo potrzebnego zadania!

 

powrót do listy »

godziny otwarcia muzeum:

kwiecień-maj-czerwiec-wrzesień
poniedziałek- NIECZYNNE
wtorek-10:00-15:00
środa-10:00-15:00
czwartek-10:00-15:00
piątek-10:00-15:00
sobota- 10:00-15:00
niedziela-10:00-15:00
lipiec-sierpień
poniedziałek- NIECZYNNE 
wtorek-10:00-16:00

środa-10:00-16:00
czwartek-10:00-16:00
piątek-10:00-16:00
sobota- 10:00-16:00
niedziela-10:00-16:00

adres:

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie"
43-476 Jaworzynka 720
woj. ślaskie 
tel. 508 844 275
e-mail: nagrapie@gmail.com

© “Na Grapie” muzeum i agroturystyka 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: strony internetowe strony www Żywiec Bielsko